• PROJEKTY

• "II edycja Przedszkola z Klasą w Gminie Koluszki"

projekt dotyczący zajęć dodatkowych

współfinansowany

ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

• Ekokulturalne przedszkole
             II edycja projektu ekologicznego dla przedszkoli
            Pora na działanie, podejmij ekowyzwanie!

W  roku szkolnym 2021/2022 skupimy się na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny.

Cele główne

• kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego;
            • rozbudzanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę środowiska;
            • rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów naturalnych;
            • zapoznanie z ideą życia bez odpadów – zero waste;
            • kształtowanie postawy społecznej świadomego i odpowiedzialnego konsumenta;
            • nawiązywanie współpracy ze środowiskiem lokalnym.

,,Dzieci Uczą Rodziców”

W tym roku szkolnym nasze przedszkole bierze udział w akcji edukacyjnej ,,Dzieci Uczą Rodziców”. IIl edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, której adresatami są przedszkola i klasy 1-3 szkół podstawowych, to comiesięczne lekcje podejmujące tematykę bezpieczeństwa, ekologii, kultury i historii.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości o otaczającym nas świecie, a także zachęcenie najmłodszych do rozmowy z rodzicami na tematy poruszane podczas zajęć.

Zmierz uczucia! Innowacja pedagogiczna
            w oparciu o książkę ,,Uczuciometr inspektora Krokodyla”

W  grupie II „Kotki” w roku szkolnym 2021/22 realizowana jest innowacja pedagogiczna
            „Zmierz uczucia”. Została  napisana w oparciu o projekt o tym samym tytule, autorstwa A. Konefał, uzupełniona i zmodyfikowana  zgodnie z potrzebami  grupy.

Główny cel innowacji to zapoznanie dzieci ze światem ludzkich emocji poprzez warsztaty czytelnicze.
            Cele szczegółowe w tym zakresie obejmują:
            1. Kształtowanie umiejętności rozpoznawania, nazywania i rozróżniania emocji.
            2. Rozwijanie zdolności empatii, umiejętności przyjmowania perspektywy innych osób.
             3. Kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami
            4. Kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów.
            5. Kształtowanie poczucia własnej wartości
            6. Rozwijanie słownictwa określającego różne stany emocjonalne i uczuciowe
            7. Umiejętność nawiązywania i utrzymywania pozytywnych relacji z innymi
            8. Kształtowanie postaw prospołecznych i zapobieganie zachowaniom aspołecznym.

Innowacja polega na prowadzeniu różnorodnych zajęć dotyczących emocji dzieci, opartych na czytelniczych spotkaniach z Inspektorem Krokodylem. Dzięki wykorzystaniu niezwykłego narzędzia jakim jest ,, Uczuciometr”, dzieci uczą się nie tylko rozpoznawać emocje, ale je mierzyć i regulować.
            Z punktu widzenia zdrowia psychicznego dzieci jest to niezwykle ważna umiejętność, niezbędna do szczęśliwego i zrównoważonego życia.